De ce viitorul lanțului de aprovizionare este centrat pe om

Ascultați presa, rețelele de socializare sau șoaptele înăbușite din coridoarele întunecate ale întreprinderilor din întreaga lume și nu veți avea nicio îndoială. Inteligența artificială pune stăpânire pe lume.

Puteți folosi ChatGPT pentru recomandări de restaurante de vacanță, pentru a scrie o carte albă sau pentru a învăța cum să codificați. Tehnologia IA stă deja la baza multor procese de afaceri. În domenii precum exploatarea și lanțul de aprovizionare, instrumentele bazate pe IA ajută întreprinderile să ia decizii tot mai rapide și mai inteligente.

Cu toate acestea, oricât de puternică ar fi inteligența artificială, aceasta nu va înlocui niciodată intuiția, înțelegerea și inteligența pe care le puteți obține atunci când o asociați cu un partener uman bine informat. Pur și simplu, oamenii dvs. sunt încă foarte mult la conducere.

Indiferent dacă folosiți ChatGPT, ca exemplu, sau AI în general, puterea cazului de utilizare este la fel de puternică ca și datele pe care i le furnizați pentru început. Pentru a obține cele mai bune rezultate, are nevoie de îndrumare, de o constrângere atentă și, cel mai important, de o atingere umană specială.

Putere pentru popor

 

Dar iată care este problema.

Potrivit unui studiu recent realizat de LinkedIn, 93% dintre companii își fac griji cu privire la retenția personalului.

Întâmplător, aproximativ 66% dintre marile întreprinderi britanice au declarat că au dificultăți în a recruta oameni noi care să aibă competențele de care au nevoie.

Îngrijorător este faptul că un număr similar (58%) de angajați au raportat o lipsă de competențe digitale, invocând lipsa de instruire din partea superiorilor lor.

Deci, ca să rezumăm provocarea, majoritatea companiilor sunt îngrijorate de pierderea de personal. Majoritatea dintre ele se luptă să recruteze oameni noi cu un set mai mare de competențe. Iar angajații pe care îi au și pe care se tem să nu-i piardă se simt slab pregătiți pentru a-și face treaba.

Astfel, în această eră a inteligenței artificiale, întreprinderile se confruntă cu o problemă umană foarte reală.

Pentru a schimba pendulul în favoarea dvs., va trebui să adoptați un mod de lucru care să pună oamenii în prim-plan. Gestionați acest lucru și orice inteligență artificială pe care o introduceți va contribui la avantajul dvs. strategic.

Dar cum faci asta?

 

Human Centric Supply Chain

 

Cum vă împuterniciți oamenii prin proiectarea muncii centrate pe om?

Fie că e vorba de o mahmureală de la ‘marea demisie‘ , o dorința crescută de a lucra de acasă sau pur și simplu o reevaluare colectivă a parcursurilor profesionale, vremurile s-au schimbat.

Pentru a supraviețui și a prospera, modul în care gestionați și motivați oamenii care vă conduc lanțul de aprovizionare trebuie să se schimbe odată cu aceștia.

Această schimbare trebuie să vină de sus. De la dumneavoastră și de la echipa dumneavoastră de conducere.

Trebuie să creați împuternicire. Trebuie să folosiți tehnologia pentru a spori această împuternicire. Și trebuie să luați măsuri concrete pentru a vă pregăti personalul pentru a fi cel mai bun. Pentru că, dacă nu o faceți voi, o va face altcineva.

Iar în articolul de astăzi, ne concentrăm asupra oamenilor. Mai exact, pe oamenii dumneavoastră.

Vom trece în revistă modul în care vă puteți revoluționa lanțul de aprovizionare prin adoptarea unui design de lucru centrat pe om. Vă vom ajuta să definiți ce înseamnă acest lucru pentru lanțul de aprovizionare și cum vă poate transforma afacerea. Dar, cel mai important, vă vom dezvălui cum puteți redefini rolul pe care îl joacă oamenii dvs. pentru a obține un avantaj competitiv care să vă diferențieze.

Ce este proiectarea muncii centrate pe om?

Să începem cu elementele de bază.

Proiectarea muncii centrate pe om înseamnă pur și simplu proiectarea afacerii dumneavoastră în funcție de nevoile, punctele forte, punctele slabe și bunăstarea oamenilor din companie. Pe hârtie, acest lucru pare simplu.

Dar s-ar putea să fie mai complicat decât vă imaginați. S-ar putea însemna că trebuie să vă reproiectați în întregime procesele, sistemele și mediile. Schimbarea modului în care funcționează întreaga dvs. afacere nu este o treabă ușoară.

Dezvoltarea unei concepții de lucru centrate pe om sau a unui lanț de aprovizionare centrat pe om înseamnă să vă prețuiți oamenii. Înseamnă să analizați psihologia organizațională, interacțiunea om-calculator, ergonomia și comportamentul organizațional.

Înseamnă să conștientizați valoarea pe care o aduc oamenii dumneavoastră și, în același timp, să le recunoașteți îngrijorările. Aspirațiile, visele și obiectivele nu pot fi atinse dacă îi lăsați în afara procesului de proiectare a lanțului de aprovizionare.

În secțiunea următoare, vom analiza pe ce domenii ar trebui să vă concentrați.

Cele 5 principii cheie ale proiectării muncii centrate pe om în lanțul dumneavoastră de aprovizionare

1. Proiectarea sarcinilor și a fluxului de lucru

Fluxurile de lucru din lanțul de aprovizionare de care depindeți sunt bune pentru dumneavoastră sau bune pentru oamenii dumneavoastră? Cum gestionați sarcinile și ce părere au oamenii dumneavoastră despre acest lucru?

Sarcina cognitivă și eficiența se pot contrazice reciproc dacă nu analizați procesul dintr-o perspectivă umană. Reducerea complexității acolo unde nu este necesară ar putea face o diferență uriașă pentru persoanele pe care le angajați. Iar acest lucru va face o diferență uriașă în ceea ce privește succesul potențial al companiei dvs.

Au oamenii dumneavoastră instrumentele de care au nevoie? Sunt bine pregătiți? Se simt singuri în lupta lor pentru a-și face treaba de zi cu zi? Este rolul lor suficient de bine clarificat?

Dacă nu, acesta este primul pas.

2. Flexibilitate și autonomie

Oamenii doresc flexibilitate în zilele noastre. Asta nu înseamnă neapărat că lucrează mai puțin și, în majoritatea cazurilor, înseamnă că vor obține mai mult. Vor fi mai fericiți în munca lor și vor simți un sentiment mai mare de apreciere față de dumneavoastră.

Dacă le oferiți angajaților dumneavoastră control asupra muncii lor, flexibilitate în ceea ce privește modul în care obțin rezultate, autonomie în luarea deciziilor și șanse de dezvoltare și de creștere, veți obține rezultate masive.

Iar dacă nu sunteți mulțumit să faceți acest lucru, din cauza unei lipse de încredere în abilitățile lor, acest lucru cade pe umerii dvs. pentru a rezolva problema.

3. Comunicare și colaborare

Informația este putere. Și cu cât oamenii dumneavoastră au mai multă putere pentru a-și face treaba, cu atât mai bună va fi performanța lor.

Folosiți abordări logice pentru colaborare? Tehnologia pe care o folosiți este cea mai bună posibil? Există silozuri care sporesc fricțiunea în cadrul echipei?

Promovarea unei culturi a transparenței și a cooperării între oameni, echipe și departamente va încuraja relațiile de lucru pozitive în întreaga dvs. întreprindere.

4. Îmbunătățirea continuă

Dacă oferiți feedback, pozitiv sau negativ, unei persoane din cadrul afacerii dvs. o dată pe trimestru, nu îi oferiți cea mai bună șansă de a-și îmbunătăți abilitățile.

La fel cum analizarea sistemelor, proceselor și tehnologiei o dată pe an nu va rezolva problemele care apar, feedback-ul, învățarea și adaptarea continuă vor crea o îmbunătățire continuă.

Dar dacă afacerea dvs. este la fel de dinamică ca majoritatea, oamenii dvs. trebuie să înțeleagă modul în care acțiunile și deciziile lor de zi cu zi fac diferența. Nu în viitor. Ci acum.

Acest lucru înseamnă să vă sprijiniți oamenii cu instrumente și tehnologie care să le ofere claritate și să le permită să își pună în discuție modul de lucru. Acest lucru le permite, de asemenea, să caute sprijin atunci când este necesar. Aceasta înseamnă să le oferiți mijloacele de monitorizare continuă a performanțelor printr-o abordare care funcționează atât pentru dumneavoastră, cât și pentru ei.

5. Leadership bazat pe empatie

Rolul șefului lanțului de aprovizionare a fost redefinit în ultima vreme. Dar și rolul managerilor de lanț de aprovizionare și al liderilor de echipă a fost redefinit.

Nu faceți nicio greșeală; oamenii care conduc lanțul de aprovizionare au multe pe cap. Dar luarea unor decizii care iau în considerare oamenii din cadrul acestuia este benefică pentru afaceri. Identificarea empatiei ca fiind unul dintre factorii cheie în luarea acestor decizii vă va ajuta să obțineți o performanță și o retenție mai bună a angajaților.

Acest lucru este valabil indiferent dacă este vorba de lanțul de aprovizionare sau de orice altă parte a companiei. Încercați să creați medii de susținere și oferiți oamenilor dumneavoastră sprijinul de care au nevoie pentru a prospera.

 

5 KEY PRINCIPLES FOR 

HUMAN-CENTRIC WORK DESIGN IN YOUR SUPPLY CHAIN

Lanțul de aprovizionare centrat pe om 3

Cum poate un design de lucru centrat pe om să aducă valoare afacerii dumneavoastră?

Oriunde te uiți, există exemple reale de proiectare a muncii centrate pe om. Iar unele întreprinderi au folosit această abordare în activitatea lor și în lanțul de aprovizionare cu rezultate incredibile.

IKEA este un bun exemplu în acest sens. Prin utilizarea unei abordări centrate pe om, IKEA și-a triplat comerțul electronic în doar trei ani. Barbara Martin Coppola, Chief Design Officer la Ikea, a subliniat modul în care afacerea a realizat acest lucru:

Cum să încorporăm un comportament etic, să respectăm diversitatea, cum să tratăm oamenii în mod corect – fără prejudecăți – prin intermediul tehnologiei. Acest lucru înseamnă că ne concentrăm mai mult pe ceea ce ar trebui să facem cu datele, decât pe ceea ce am putea face cu datele.”

Este întotdeauna ușor să privești ideile și să vezi rezultatele posibile ca fiind ipotetice. Dar IKEA a obținut rezultate foarte concrete în urma adoptării noțiunii de procese centrate pe om. La fel ați putea face și dumneavoastră.

Iată câteva exemple de creare de valoare pe care o abordare centrată pe om în întregul lanț de aprovizionare ar putea-o crea pentru dumneavoastră și pentru afacerea dumneavoastră:

1. Îmbunătățirea performanțelor lanțului de aprovizionare

Cele mai bune lanțuri de aprovizionare se bazează pe eficiență. Nu subestimați puterea pe care o au oamenii dvs. în această călătorie. Dacă puteți spori comunicarea în cadrul echipei dvs. și dacă puteți obține o mai bună colaborare ca rezultat, procesele dvs. vor fi simplificate și lanțul dvs. de aprovizionare va fi mai capabil ca urmare.

2. Agilitate și adaptabilitate sporite

Agilitatea este unul dintre cele mai importante atribute ale întreprinderilor de succes. Dacă ultimii ani nu v-au ajutat să realizați acest lucru, înseamnă că ați fost incredibil de norocoși.

O concepție a muncii centrată pe om va crea un lanț de aprovizionare mai agil și mai adaptabil. Dacă oamenii din echipa dvs. se simt apreciați, încrederea lor va crește. Cu cât încrederea lor este mai mare, cu atât mai bune vor fi deciziile pe care le vor lua în consecință și cu atât mai mult lanțul dvs. de aprovizionare va fi optimizat pentru schimbările de pe piață care în prezent se simt în afara controlului dvs.

3. Îmbunătățirea satisfacției clienților

Ați avut vreodată de-a face cu o afacere în care personalul este nemulțumit? Nu contează dacă este vorba despre un bar, o brutărie sau o organizație din lanțul de aprovizionare. Nemulțumirea se infiltrează în conștiința dumneavoastră.

Dar un proiect de lucru centrat pe om se concentrează pe nevoile clientului, precum și pe cele ale angajaților. Veți crea responsabilitate, o acuratețe mai mare și o fiabilitate sporită pentru a oferi ceea ce își dorește clientul dumneavoastră și, în cele din urmă, pentru a-l face mai fericit.

4. Optimizarea costurilor și eficiența

Lupta împotriva incendiilor nu va duce afacerea dumneavoastră decât până la un anumit punct. Cu cât procesele dvs. sunt mai raționalizate, cu cât folosiți mai bine tehnologia și gestionați mai bine volumul colectiv de muncă, cu atât veți observa o reducere a costurilor cauzate de ineficiență. Mai important, veți deschide ușile către reducerea risipei, îmbunătățirea productivității și, prin urmare, veți îmbunătăți profitabilitatea afacerii dvs.

5. Retenția și atragerea talentelor

După cum am menționat la începutul acestui articol, cele mai bune întreprinderi tind să își păstreze oamenii. Și asta nu este o coincidență. Aceștia sunt mai fericiți, mai provocați și mai susținuți și au o stare de bine mult mai mare decât cei cu rate de uzură ridicate.

Un moral ridicat, munca în echipă și implicarea pot crea un mediu de lucru mai productiv și mai armonios. Un lanț de aprovizionare centrat pe om va îmbunătăți indicatorii pentru toate acestea.

Cum vă poate ajuta Slimstock să culegeți roadele unui design de lucru centrat pe om?

La Slimstock, ne ajutăm clienții să creeze lanțuri de aprovizionare durabile de peste 30 de ani.

Am făcut acest lucru prin împuternicirea echipelor de planificare pentru a lua decizii mai bune privind lanțul de aprovizionare. Acest lucru începe, continuă și se termină cu oamenii din cadrul acestor lanțuri de aprovizionare.

Ajutăm întreprinderile să elimine deșeurile la fiecare pas. Aceasta înseamnă timp, resurse și, cel mai important, talent. Oamenii dvs. sunt liantul care ține lanțul dvs. de aprovizionare laolaltă. Iar fără un lanț de aprovizionare eficient și performant, afacerea dvs. va eșua.

Acesta este motivul pentru care am dezvoltat platforma noastră de optimizare premiată, Slim4, pentru a face planificarea lanțului de aprovizionare mai ușoară pentru toată lumea. Pentru dumneavoastră și pentru oamenii dumneavoastră.

O formulă de succes

Iată câteva exemple despre modul în care combinația dintre platforma Slim4 și echipa noastră dedicată poate susține oamenii și procesele din lanțurile de aprovizionare pentru a vă ajuta să atingeți excelența în lanțul de aprovizionare:

1. Slim4 oferă o experiență de utilizare pe care echipele o iubesc

Nu are rost să cheltuiți timp și bani pe o nouă tehnologie dacă oamenii dvs. nu o folosesc cu plăcere. De aceea, am depus atât de mult efort pentru a crea un produs care să funcționeze pentru dvs. și echipa dvs.

Și pentru a ne asigura că persoanele care folosesc în cele din urmă Slim4 se bucură de cea mai bună experiență posibilă pe măsură ce platforma noastră continuă să avanseze, procesul nostru de dezvoltare este susținut de 7 principii cheie de proiectare:

  1. Oferiți rezultate fiabile pentru dumneavoastră și echipa dumneavoastră.
  2. Vă sprijinim cu informații solide, astfel încât să vă puteți atinge obiectivele mai rapid.
  3. Simplificați-vă volumul de lucru, astfel încât să puteți finaliza sarcinile rapid și ușor.
  4. Se adaptează la modul dumneavoastră personal de lucru.
  5. Creați siguranță și control pentru a vă liniști.
  6. Permiteți un proces decizional eficient prin furnizarea informațiilor de care aveți nevoie.
  7. Vă ținem la curent cu un feedback direct și clar.

2. Platforma noastră este construită pentru a pune echipa dvs. la conducere

Slim4 oferă vizualizări flexibile, liste de sarcini și tablouri de bord, toate într-un instrument pe care îl veți iubi.

Puteți prelua controlul asupra furnizorilor diversificați, a termenelor de livrare volatile și a sortimentelor în spirală pentru a rămâne agili. Acest lucru vă va ajuta să eliminați lupta împotriva incendiilor cu alerte receptive, bazate pe excepții, pentru a vă ajuta echipa să rămână concentrată pe ceea ce contează cel mai mult.

Puteți integra fără probleme procesele critice de afaceri, inclusiv planificarea cererii, optimizarea stocurilor, gestionarea portofoliului și planificarea aprovizionării, pentru a obține un control mai mare asupra întregului lanț de aprovizionare.

Doriți să vă conectați oamenii și procesele? Instrumentul nostru de planificare bazat pe inteligență artificială creează colaborare în întregul lanț de aprovizionare.

Captând informații din întreaga afacere, Slim4 îi ajută pe angajații dumneavoastră să ia decizii mai bune privind lanțul de aprovizionare. Decizii mai bune pentru dumneavoastră și decizii mai bune pentru echipa dumneavoastră.

3. Formarea noastră îmbunătățește cunoștințele echipei dvs.

O mai bună cunoaștere duce la decizii mai bune și la o îmbunătățire semnificativă a lanțului de aprovizionare.

Acesta este motivul pentru care am dezvoltat Slimstock Academy și de ce este atât de populară printre clienții noștri.

În fiecare an, oferim mii de profesioniști din domeniul lanțului de aprovizionare informații utile despre stocuri, dezvoltări continue și tehnici dovedite de care au nevoie pentru a-și atinge obiectivele.

Oferim o serie de programe de formare, sesiuni de informare și evenimente comunitare.

Cursurile academiei noastre sunt concepute pentru a vă ajuta pe dvs. și pe oamenii dvs. să transpuneți strategia de afaceri în acțiuni eficiente pentru lanțul de aprovizionare.

Ne-am angajat să împărtășim cunoștințele și cele mai bune practici din industrie prin intermediul academiei noastre dedicate și al rețelelor comunitare. De aceea, după peste 30 de ani de activitate, Slimstock este un partener de încredere în materie de cunoștințe pentru mii de profesioniști în domeniul lanțului de aprovizionare din întreaga lume.

Putere pentru oamenii tăi

Dacă nu erați conștienți de puterea pe care o puteți avea în industria dvs. dacă vă împuterniciți oamenii, sper că acest articol v-a impresionat cu privire la cât de necesară este pentru afacerile moderne.

Nu este de ajuns să te mulțumești doar cu puterea inteligenței artificiale, a tehnologiei și a machine learning cu prețul a ceea ce te face special. Pentru că atâta timp cât vor exista afaceri, oamenii din cadrul acestor afaceri vor deține cheia succesului.

Cu cât oamenii tăi sunt mai buni, cu atât mai bine vei fi și tu. Iar astăzi, aveți nevoie de fiecare avantaj competitiv pe care îl puteți aduna pentru a vă oferi un avantaj.

Dar partea cea mai bună este că, aproape sigur, aveți deja acest avantaj.

O concepție de lucru centrată pe om este absolut crucială pentru succesul lanțului dumneavoastră de aprovizionare în 2023 și în viitor.

Aceasta poate crea valoare pentru întreaga dvs. afacere și poate îmbunătăți satisfacția angajaților, poate prelungi durata de viață și poate oferi clienți mult mai mulțumiți.

Și dacă aveți nevoie de ajutor pentru a insufla acest proces dincolo de acest articol, am dezvoltat meticulos tehnologia pentru a vă ajuta în Slim4.

Asta, iar echipa noastră de experți vă poate ajuta să culegeți roadele designului de lucru centrat pe om și să dominați piața în anii următori.

Lanțul de aprovizionare centrat pe om Întrebări frecvente

În contextul lanțurilor de aprovizionare, proiectarea muncii centrate pe om înseamnă proiectarea proceselor și sistemelor de afaceri în funcție de nevoile, punctele forte și bunăstarea persoanelor implicate. Aceasta acordă prioritate valorizării angajaților, promovării colaborării și împuternicirii acestora cu flexibilitate și autonomie pentru a optimiza performanța lanțului de aprovizionare și pentru a obține succesul afacerii.

Responsabilizarea angajaților cu flexibilitate, autonomie și oportunități de îmbunătățire continuă are ca rezultat o mai mare motivație și creativitate, ceea ce sporește, în cele din urmă, agilitatea și adaptabilitatea lanțului de aprovizionare pentru a răspunde în mod eficient cerințelor pieței.

O concepție de lucru centrată pe om poate îmbunătăți agilitatea și adaptabilitatea lanțului de aprovizionare prin împuternicirea angajaților de a-și asuma responsabilitatea pentru munca lor, de a lua decizii și de a colabora eficient.

Supply Chain